تیم راگبی برازجان نیازمند توجه بیشتر/گفتگویی متفاوت و جذاب با سامان رضایی مربی و بازیکن تیم راگبی پارس – sootsport
خانه / اخبار باشگاه ها / تیم راگبی برازجان نیازمند توجه بیشتر/گفتگویی متفاوت و جذاب با سامان رضایی مربی و بازیکن تیم راگبی پارس

تیم راگبی برازجان نیازمند توجه بیشتر/گفتگویی متفاوت و جذاب با سامان رضایی مربی و بازیکن تیم راگبی پارس

به گزارش سوت اسپورت: اینبار سراغ ورزشی رفتیم که در ظاهر خطرناک ولی از ورزش های کم خطر و فکری هست،به این ورزش راگبی میگویند.
راگبی یا راگبی فوتبال در مفهوم عام خود همه ورزش‌هایی را در برمی‌گیرد که از نوعی فوتبال که در مدرسه راگبی در انگلستان بازی می‌شد، ریشه گرفته‌اند. یعنی: راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره، فوتبال آمریکایی، فوتبال استرالیایی، و فوتبال کانادایی. البته امروزه راگبی فقط به همان دو ورزش اول گفته می‌شود که اما در کشور ما به فوتبال آمریکایی بیشتر مشهور بوده و یکی از دلایل کم توجهی بی این رشته را می توان دخالت دادن سیاست با ورزش دانست تا از آنجائیکه این ورزش را که به صورت عامیانه فوتبال آمریکایی می‌دانستند و به دلیل مشکل سیاسی ایران باآمریکا، از حمایت از این رشته ورزشی و تأسیس تیم ملی برای آن خودداری می نمودند،مسولین این رشته بعد از سالها تلاش در سال۱۳۸۰ توانستد مجوز هیئت بیسبال که متشکل از چھار رشته ورزشي كريكت، سافت بال، بیسبال و راگبي است را اخذ کنند.
و حالا بعد از گذشت کمتر از دو دهه شاهد موفقیتهای چشمگیری نظیر تشکیل فدراسیون راگبی، ورود به مسابقات آسیایی و عضویت در فدراسیون راگبی آسیا (ARFU) و قرار گرفتن در رنکینگ این سازمان هستیم.
حالا چند سالی هم هست که در شهر برازجان این رشته پیشرفت قابل توجهی داشته تا جایی که سال۹۴ در اولین حضور تیم راگبی برازجان در مسابقات کشوری به مقام سوم کشوری رسید.ولی توجه چندانی به این ورزش و ورزشهایی به این سبک صورت نگرفته است.

برای اطلاع بیشتر از وضعیت تیم راگبی پارس برازجان که تنها نماینده استان بوشهر در راگبی هست به تمرینات این تیم سر زدیم و به گفتگو با آقای رضایی مربی و بازیکن راگبی این تیم نشستیم:

سلام آقای رضایی،لطفا خودتون رو کامل برای مخاطبان سوت اسپورت معرفی کنید و این رشته رو از کی شروع کردید؟

سامان رضایی هستم،متولد نهم اسفند ماه هزار و سیصدوشصت و شش،لیسانس مهندسی شیمی در شاخه پتروشیمی تحصیل کرده ام.
بواسطه خانواده ورزشکار بنده هم این توفیق نصیبم شد که در دوران ابتدایی و راهنمایی و متوسطه با قرار گرفتن در تیم والیبال و فوتبال مدرسه در مسیر ورزش قرار بگیرم تا ورود به دانشگاه و ادامه رشته فوتسال تا پایان دانشگاه و بعد از اتمام دوران تحصیل بوسیله دوستان ورزش راگبی در اسفند نود و دو به بنده معرفی شد و شروع تمرینات آماتور بنده به اردیبهشت سال نود و چهار برمیگرده که در همون سال هم با یاری خداوند متعال و البته کمک های بی دریغ جناب دکتر گودرزیان رییس انجمن راگبی استان و همچنین آقای مهیار عسکری مربی کارآمد شیرازی به مقام سومی کشور در مسابقات انتخابی المپیک دست پیدا کردیم و با معرفی صادق پاکدامن بزرگ به تیم ملی نام استان بوشهر را در سطح ملی طنین انداز کردیم. با ادامه تمرینات و نیاز به مربی برای آموزش با چالش جذب مربی روبرو شدیم که اینبار هم درایت دکتر گودرزیان چاره ساز بود و با برگزاری کلاس مربی گری درجه سه و شرکت در این کلاس ها افتخار خدمت به تیم راگبی پارس دشتستان را در قالب مربی بازیکن بدست آوردم و با ادامه تمرینات در سال نودوپنج توانستیم در مسابقات لیگ دسته یک مقام سوم را از آن خود بکنیم و به لیگ برتر صعود بکنیم.سال نودوشش سال سخت و پر از کاستی و بدشانسی برای ما بود و در حال حاضر به ادامه تمرینات مشغولیم‌.

وظعیت فعلی تیم چطور است،آیا امکانات لازم برای تمرینات در برازجان وجود دارد؟
بحمدلله با کمک و مساعدت جناب آقای فتحی مربی زحمتکش و دلسوز باشگاه پرسپولیس برازجان ساعاتی رو در هفته برای تمرین ما در نظر گرفته شده که جا داره کمال تشکر رو از ایشون داشته باشم.

با توجه به پتانسیل بالایی که این رشته در دشتستان دارد،آیا با این امکانات به فکر گسترش این رشته در سایر رده ها هم هستید؟
راستشو بخواید از سوالتون شگفت زده شدم،سوال بجا و کارشناسانه ای هست،واقعا پتانسیل این رشته در دشتستان وجود دارد و باور بفرمایید تو خون همه جوانان این حس شهامت و جنگندگی و استقامت وجود داره اما متاسفانه عدم آگاهی و ترس از مصدومیت باعث شده خیلی ها دوری کنند و جالب هست بگم این ورزش حتی در رنکینگ پنج رشته خطرناک اول دنیا از لحاظ مصدومیت هم جایی نداره و حرکات و تکنیک های بسیار کنترل شده و بروزی رو در این رشته قرار دادن که احتمال مصدومیت رو تقریبا به صفر میرسونه بطوری که بعد از گذشت سه سال ما هیچ مصدومیتی رو در جریان بازی یا تمرینات از بازیکنانمون شاهد نبودیم.
برنامه و جامعه هدف ما تا پایان امسال آموزش راگبی در سطح نونهالان،نوجوانان و جوانان در قالب تگ راگبی هست که البته باید با کمک آموزش و پرورش و مدارس و بویژه مسئولان ورزش شهرستان انجام پذیر بشود،البته جای خالی تیم بانوان هم بشدت احساس میشه و به امید پروردگار در آینده ای نه چندان دور شاهد حضور تیم دشتستان در تمامی رده ها خواهیم بود.

اسم ورزش راگبی که میاد همه به یاد فوتبال آمریکایی و برخوردهایش می افتند و بیشتر مردم این ورزش را با این نام میشناسند،میتونید توضیحی مختصری دهید؟
سوال خیلی خوبیه،قوانین فوتبال آمریکایی با راگبی بسیار متفاوت هست‌و میشه گفت زمین تا آسمان تفاوت دارند،از لباس گرفته تا زمین بازی و … متاسفانه خیلی ها راگبی رو با فوتبال آمریکایی اشتباه میگیرند و برخوردها ی وحشتناک فیزیکی فوتبال آمریکایی رو با راگبی مقایسه میکنند،درصورتی که راگبی به هیچ وجه این برخوردها رو نداره ،همانطور که گفتم راگبی حتی در رنک پنج ورزش خطرناک دنیا هم جایی نداره.

آیا از طرف اداره ورزش نیز حمایتی از شما شده؟
جناب آقای کمارج نهایت لطف رو به تیم ما داشته اند.

چند تیم راگبی در استان بوشهر فعالیت میکنند؟
تیم راگبی پارس برازجان تنها نماینده استان بوشهر هستند.

این ورزش اگر بصورت حرفه ای پیگیری شود درآمدی هم برای ورزشکار دارد؟
طبیعتا کسب درآمد در ایران معطوف به چند رشته ورزشی خاص میباشد و نگاه به رشته های نوپا نگاه کسب درآمد نیست.

در این چند سال اخیر کسی از ورزشکاران دشتستانی بوده اند که برای استان دیگری بازی کنند؟
بله اول از همه صادق پاکدامن بود که بعد از راهیابی به تیم ملی برای پیشرفت و کسب تجربه بیشتر توسط تیم استان فارس جذب شد و امسال هم کاپیتان تیم ما آقای سعید دهقان جذب این تیم شده است.

آیا ایران لژیونری هم در این سالها داشته است؟
بله بازیکن های زیادی شاغل در تیم های مختلف اروپا داریم از جمله صادق پاکدامن که الان در تیم هامبورگ مشغول هست و به تازگی با این تیم به لیگ برتر آلمان صعود کرده.

تیم ملی راگبی ایران چه جایگاهی دارد؟
از شروع فعالیت تیم ملی در سطح بازی های آسیایی پیشرفت چشمگیری رو شاهد بودیم.

جایگاه این ورزش را در سالهای اخیر چطور مشاهده میکنید؟

روز به روز شاهد گسترش این ورزش در کشور هستیم.راگبی چند سال آینده حرف های زیادی برای گفتن در ایران خواهد داشت.

در پایان اگر صحبتی دارید میشنویم:

کمال تشکر رو از تمام بازیکنانم و جناب دکتر گودرزیان عزیز و تمامی مسئولین دارم.باور بفرمایید تنها مشکل ورزش شهر ما عدم ارتباط دوستانه و همدلانه بین هیئت های ورزشی هست.تشکر ویژه دارم از شما خبرنگاران و زحمتکشان عرصه ورزش ازتون کمال تشکر دارم.

 

 

 

DSC_0269 DSC_0266 DSC_0269 DSC_0276 DSC_0277 DSC_0282 DSC_0293 DSC_0316 DSC_0318 DSC_0358 DSC_0361 DSC_0363 DSC_0364 DSC_0387 DSC_0391 DSC_0392

 

 

درباره ی عباس فخرالدینی

مطلب پیشنهادی

سه تعویض تمام برازجانی میشو در تبریز/بازگشت شاهین به خانه با یک امتیاز شیرین

به گزارش سوت اسپورت: از سری مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور در هفته سیزدهم تیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Powered by Live Score & Live Score App